EATON DH364NRKLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 3-Pole, Nema 3R, Cam-Lok
Get it by Thursday, May 21
€13,106.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 200A |
| Fuse Configuration | Fusible With Solid Neutral |
| Length | 18.57" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 40.89" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 13 17/25" |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63 |
| Ship height (cm) | 103.86 |
| Ship length (cm) | 47.17 |
| Ship width (cm) | 34.75 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- HEATHROW SCIENTIFIC HS23453 Storage Bin 4-1/2 Inch Length 8 Inch Width
- GRAINGER M36050.043.0001 Retaining Ring, Internal, Standard, 1.75 mm Thk, 45.5 mm Grv Dia., Steel
- DIXON B5135A200L
- STARRETT 99125-07-08-1/2 08240 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 92-1/2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- ADVANCE TABCO TKAG-2412 Work Table, 144 X 24 Inch Size 16 Ga 430 Ss Top
- BEHRINGER SYSTEMS BSBT72875-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS BSBT72875-PP
- HUB CITY 0270-08676 Worm Reducer, 2.326 Hp, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
- REGAL 008160AS64 Spiral Point Tap, #6-32 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Bottom With Chrome over Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Cabinet Accessories
- Prerinse Faucet Hose Reel Kits
- Nut Setters and Bit Holders
- Air Cleaner Filters
- Welding Cable Connectors
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- CONDOR Pigskin Leather Pearl Welding Gloves
- KUSHLAN PRODUCTS Pedestal Cement Mixer
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- ARLINGTON INDUSTRIES Strut Clip, Plastic
- APOLLO VALVES 61-100 In-Line Check Valves
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 1-1/2 Inch Diameter, Plain Ends
- STEINER INDUSTRIES CF Woven Sleeves
- SANDPIPER Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH364NRKLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 3-Pole, Nema 3R, Cam-Lok
€13,106.01 /unit
