EATON DH364FRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 3-Pole, Fusible, Posi-Lok Reverse Pin
Get it by Thursday, Apr 9
€20,433.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 200A |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Length | 18.57" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 40.89" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 13 17/25" |
| Series | Series K |
| Special Features | Posi-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63 |
| Ship height (cm) | 103.86 |
| Ship length (cm) | 47.17 |
| Ship width (cm) | 34.75 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- WINSMITH E20XTNS3X000B7 Worm Gear Reducer, Right, Solid Input Shaft, Solid Output Shaft
- BOSTON GEAR X738-6-10-11M
- TB WOODS G25EBX5 Spacer, 1/2 X 5 Size
- APOLLO VALVES 77146P27 Bronze 2 Pcs Ball Valve with SS Latch Lock Lever and Nut 1-1/4 Inch Size, 2 x BSPP
- LYNDEX-NIKKEN E25-040(C) Collet, Round Face, 5/8 Inch Size
- EATON M22-WR-X92 Pushbutton Operator, 22.5 mm, Rotary, Non-Illuminated, Inscription Ii, I/ X2, X1, IP66
- MICRO 100 GEM-312-2 End Mill, 0.3125 Inch Cutter Dia., 0.813 Inch Length of Cut, 0.3125 Inch Shank Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Tile Trowels
- Combination Padlocks
- Pullers and Bearing Splitters
- Pallet Jack Accessories
- Hydraulic Valve Manifolds
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 2B
- LOC-LINE Acid Resistant Y Fittings
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- LUMENITE CONTROL TECHNOLOGY INC. Sanitary Continuous Level Transmitter
- APPLETON ELECTRIC 60 Watt Fluorescent Light Fixture
- AMERICRAFT MANUFACTURING DF Series Duct Fan
- SIEMENS Nonprogrammable Line Voltage Thermostats
- SIOUX CHIEF PDQ Push Fit Straight Adapters, FIP
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH364FRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 3-Pole, Fusible, Posi-Lok Reverse Pin
€20,433.39 /unit
