EATON DH327NRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 240V, 3-Pole, Nema 3R, Posi-Lok Reverse Pin
Get it by Wednesday, Apr 8
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 800A |
| Fuse Configuration | Fusible With Solid Neutral |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 85.59" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 21.73" |
| Series | Series K |
| Special Features | Posi-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 240V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 243 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 55.19 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 53 X 2941
- OSG VGM5-1073 Carbide End Mill, 5 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 15/32 Inch Length Of Cut
- MASTER COOL AS1C71 Ducted Evaporative Cooler 7000 Cfm 1/3hp
- LITTELFUSE PSR030DS0080Z High Speed Semiconductor Fuse, 80A, 700V AC, Square Body
- EATON LG3600C10S01 Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, 600-2500A, 3-Pole, 600A, 600 Vac, Line/Load
- NORTON ABRASIVES 66261038911 Sanding Belt, 3/4 Inch Width X 20 1/2 Inch Length, Zirconia Alumina, 100 Grit
- BALDOR / DODGE 016416 70HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 35.0 Mm, Rating 3600 Rpm
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Lighting Accessories
- Electric Pallet Jacks
- Gauge Guards
- Pump Ejectors
- Sealing and Cushioning Washers
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Lever
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- JOHN GUEST Plugs, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- SAFETY SPEED Hold Down Bar
- SQUARE D Heavy Duty, Fusible, 600VAC/DC Safety Switches
- BISHOP-WISECARVER Linear Guide 2640mm
- FATH INC Slide-In Nuts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH327NRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 240V, 3-Pole, Nema 3R, Posi-Lok Reverse Pin

