EATON DH267NGKLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 600V, 2-Pole, Nema 1, Cam-Lok Reverse Pin
Get it by Thursday, May 21
€57,992.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 800A |
| Fuse Configuration | Fusible With Solid Neutral |
| Length | 12.39" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Product Height | 44.31" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 22.66" |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 49.5 |
| Ship height (cm) | 112.55 |
| Ship length (cm) | 31.47 |
| Ship width (cm) | 57.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES CDA2F50-600-Z73SAPC Tie Rod Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- BISHOP-WISECARVER FF19S-12
- HOLO-KROME 32268 82278 Alloy, Socket Set Screw, Cup Point, 3/4-10 x 2 Size
- ERICKSON MS2167 Spare Part
- NIBCO NLH140M WD-2100 Butterfly Valve, Wafer, Ductile Iron, Wafer, 10 Inch Size, 200 PSI
- CLE-LINE C67283 Die Set, M6X1.00 Smallest Thread Size, M20X2.50 Largest Thread Size, 7 Dies Inch Set
- NASHUA 396 Duct Tape 72mm x 55m 10 mil Silver
- SMC VALVES CDQ2B16-20DZ Compact Cylinder, 16 mm Size, Double Acting Auto Switcher
Explore More
- KEYSHAFT
- Bathroom Sinks
- Concrete Chain Saw Chains and Bars
- Duct Pressure Switches
- Raceway Fittings
- Logistics Straps
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH5 Series Heaters
- QA1 MC Series, Rod End
- DIXON Replacement Plates
- COOPER B-LINE SB16A Series Tubular Stringers
- KENNEDY KYAccry Series Pegboard Hook
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Check Valves, Inline, Threaded Connection, 300 WOG, Class 150
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH267NGKLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 600V, 2-Pole, Nema 1, Cam-Lok Reverse Pin
€57,992.09 /unit

