EATON DH264UGKNLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 2-Pole, Unfused, Cam-Lok Reverse Pin
Get it by Thursday, May 21
€10,116.32 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 200A |
| Fuse Configuration | Unfused |
| Length | 18.57" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Product Height | 40.89" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 13 17/25" |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 63 |
| Ship height (cm) | 103.86 |
| Ship length (cm) | 47.17 |
| Ship width (cm) | 34.75 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- BUSSMANN KWS-R-10
- SIOUX CHIEF 697-G1000WF
- SIOUX CHIEF 648-CG5FP Ball Valve, 1-1/4 in, CPVC, Brass Body, Full Port
- IPS HSF-120 PVC/ABS Rubber Grip Hand Saw
- EATON S12N29S05 General Purpose Encapsulated Transformer, 5 KVA, 1-Phase, 120-208V, 115C Rise
- WALTER TOOLS NCHE32-3225L-GX24-4-5 Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Novex-Cut, GX Insert, Screw Clamping
- APOLLO VALVES 771412446 Ball Valve, Size 1/4 Inch NPT, Full Port, Bronze, Graphite, Latch Lever
- WALTER TOOLS DC150-03-14.288A0-WJ30RE 6618184 Coolant Fed Drill DC1500314.288A0WJ30RE
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Steam Hoses
- Temperature Alarms
- Electrical Control Pilot Lights
- Rod and Piston Seal Kits
- AKRO-MILS 30237 Akrobins Plastic Storage Bins
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- LOUISVILLE FE0600 Series Fiberglass Extension Ladders
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- CEMENTEX USA Feature Series, 12 Cal. Coveralls
- LB WHITE Gas Valves
- SCHNEIDER ELECTRIC Diaphragms
- PARKER CBZ Series Tube-To-Male Pipe NPT Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH264UGKNLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 2-Pole, Unfused, Cam-Lok Reverse Pin
€10,116.32 /unit
