EATON DH226NRKLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 240V, 2-Pole, Nema 3R, Cam-Lok
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 600A |
| Fuse Configuration | Fusible With Solid Neutral |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 2 |
| Product Height | 74.34" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 16.1" |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 240V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 166.5 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 40.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 60235 Jobber, #9 Size
- DYNABRADE 98022 Leeson Motor #108021 180DC, 1HP
- DDS 305207SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 30 mm ID, 52 mm Od, 7 mm Width, 7 Psi
- GRAINGER 23647_72_0 Stainless Steel Rod 304, 3/4 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
- APPROVED VENDOR 1NCK9 Compression Spring, 24.35 lbs/In Stiffness Rate, 9.56 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TMLR100-40 110519 Long Reach Thread Mill, Solid Carbide, 0.1 Tool Dia, 0.250 Shank Dia
- SQUARE D HJA260904 Circuit Breaker I-line Style Plug-in 90 Amp 600vac 2p 65kaic@480v
- OSG 3300188 Micro Drill Bit, 1.88 mm Drill Bit Size, 11 mm Flute Length, 3 mm Shank Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Cleaning Supplies Holders
- Ropes
- Food Service Accessories
- Lawn Sprinklers
- Replacement Propellers
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- CHICAGO PNEUMATIC CP0200 Series Sand Rammers
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, SAE
- RUBBERMAID Container Dollys
- WOODHEAD 130083 Series Cable Reel
- SPEARS VALVES CPVC Standard Valve Overhaul Kits, Buna-N
- SECURALL PRODUCTS Tornado Safe Rooms/ Shelters
- VESTIL FSP Series Permanent Sign Bases, Yellow
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH226NRKLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 240V, 2-Pole, Nema 3R, Cam-Lok

