EATON DD367FDKW-00V3 Single-Throw Fused Safety Switch, Double Door, 800A, Class L, 3-Pole, Three-Wire, 600 V
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 800A |
| Enclosure Material | Galvanized Steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Hp Rating - Max | 500, 500 hp (3 Phase @ 480/600V) |
| Length | 86.73" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Height | 22 4/25" |
| Product Name | Eaton Double Door Single-throw Fused Safety Switch |
| Product Width | 26.57" |
| Special Features | V Indicator Line And Load Side, With Window |
| Type | Heavy Duty Double Door Safety Switch |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 135 |
| Ship height (cm) | 56.29 |
| Ship width (cm) | 67.49 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Amps | Cord Size | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FWKW-00V2 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €4,515.38 | |
![]() |
DD321FDKW-00V3 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | - | RFQ
|
![]() |
DD321FWKW-00V1 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €12,438.09 | |
![]() |
DD321FDKW-00V1 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €2,098.94 | |
![]() |
DD321NDKW-00V2 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €2,373.36 | |
![]() |
DD321NDKW-00V1 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €2,418.13 | |
![]() |
DD321FWKW | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €3,488.73 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 829-585 Reducer Coupling, Socket, Schedule 80, 8 x 6 Inch Size, PVC
- APPROVED VENDOR 2PZJ9 Taper Pin, Std, 0.083 In Small End Dia., 1 1/4 In Lg., 0.109 In Large End Dia., 4/0 Pin Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR86-1272C-5 Wire Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 12 x 72 x 86 Inch Size, Chrome Finish
- WINSMITH E20MDNDL1000N4 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- SMC VALVES SX3000-51-15A Valve Manifold
- INSIZE 4700-150 Straight Edge, 5-29/32 Inch, 5 29/32 Inch Length In, 150 mm Length mm
- AMS 309.06 Extension, 12 Inch Length, Stainless Steel, Quick Connect
- CARLON 15010-100 Conduit Fitting, 1-1/2 Inch Size, 100 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Submersible Sump Pumps
- Electric Infrared Heater Accessories
- Belt Drive Forward Curve Blower
- Test Lead Wire
- Containment Booms
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbows, Copper, Press x Press
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- MUELLER INDUSTRIES 582SS Y Strainers
- GAST Service Kits
- CONDOR Full Finger General Purpose Gloves
- ULTRATECH Ultra Pipe Socks
- BDG Leather Heat Resistant Gloves
- PLAST-O-MATIC EBVF2-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DD367FDKW-00V3 Single-Throw Fused Safety Switch, Double Door, 800A, Class L, 3-Pole, Three-Wire, 600 V


