EATON DD363NWKW-00V1 Single-Throw Fused Safety Switch, Double Door, 100A, 3-Pole, Four-Wire, 600 V
Get it by Friday, May 22
€9,344.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 100A |
| Cord Size | #14 AWG to 1/0 AWG |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible With Neutral |
| Hp Rating - Max | 30, 40/ 60, 75 hp (1/3 Phase @ 480, 600V) |
| Length | 39.19" |
| Nema Enclosure Rating | Nema 4X |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Height | 10.21" |
| Product Name | Eaton Double Door Single-throw Fused Safety Switch |
| Product Width | 12.33" |
| Special Features | V Indicator Line Side, W/ Window |
| Type | Heavy Duty Double Door Safety Switch |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 25.93 |
| Ship length (cm) | 99.54 |
| Ship width (cm) | 31.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Amps | Cord Size | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FWKW-00V2 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €4,515.38 | |
![]() |
DD321FDKW-00V3 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | - | RFQ
|
![]() |
DD321FWKW-00V1 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €12,438.09 | |
![]() |
DD321FDKW-00V1 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €2,098.94 | |
![]() |
DD321NDKW-00V2 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €2,373.36 | |
![]() |
DD321NDKW-00V1 | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €2,418.13 | |
![]() |
DD321FWKW | 240V | 30A | #14 AWG to 2 AWG | 3 | €3,488.73 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS GFA21032
- APPLETON ELECTRIC CFSS5215027L Factory Sealed Fixture, 52 W
- NIBCO T048303 ASBLY 32 Inch Flrstd Asbly For 4-5 Inch 619
- HUMBOLDT H-8900TC.56 Testing Screen Tray and Cloth, 56mm, Stainless Cloth
- REGAL 055392AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, M40 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 4 Flutes
- E JAMES & CO 310-1/4C Rubber Buna-n 1/4 Inch Thickness 12 x 36 In
- KUNKLE 6182FEM02ALM Safety Relief Valve, F Orifice, 1 Inch Inlet Size, Metal, Steam, Stainless Steel
- EATON 1151E-6507 Photoelectric Sensor, Through Beam, 4 Pin, 10-40 VDC
Explore More
- KEYSHAFT
- Ball and Dome Swage Fittings
- Soil Testing Penetrometer Accessories
- Surface Testers
- Weather Station Accessories
- Unit Mount Miniature Circuit Breakers
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Kevlar
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- DESTACO 375 Series Pull Action Latch Clamps, Narrow Base
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- ANVIL AS6153 Series Safety End Caps
- BRADY Group Lockout Boxes
- CARRIER Heats
- KLEIN TOOLS High-Leverage Diagonal-Cutting Pliers
- POWER FIRST Surge-Protected Power Strips
- MILWAUKEE VALVE 20 Series Carbon Steel Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DD363NWKW-00V1 Single-Throw Fused Safety Switch, Double Door, 100A, 3-Pole, Four-Wire, 600 V
€9,344.47 /unit


