EATON DC1-344D1FN-A20CE1 Compact Adjustable Frequency Drive, 480 V In/460 V Out, 4.1A, 2 HP
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Variable Frequency Drive |
| Amperage Rating | 4.1A |
| Depth | 7 1/2" |
| Frame Size | FR1 |
| Height | 9 2/5" |
| Type | VF Drive |
| Width | 4.9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.31 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 19.05 |
| Ship width (cm) | 12.45 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Depth | Phase | Hp | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DC1-12011FB-A20CE1 | 12 1/2" | 10 1/5" | - | - | - | €1,458.03 | |
| DC1-12011FB-A6SN | 10 3/25" | 7 14/25" | 1, 3 | 3 hp | IP66 With Disconnect | €2,780.51 | |
| DC1-12011FB-A6SCE1 | 15.3" | 10 1/5" | - | - | - | €2,780.51 | |
| DC1-12011NB-A66CE1 | 14.3" | 9 1/5" | - | - | - | €2,134.88 | |
| DC1-12011NB-A6SCE1 | 14.3" | 9 1/5" | - | - | - | €2,196.81 | |
| DC1-12015NB-A66CE1 | 12" | 17 3/4" | - | - | - | €3,363.06 | |
| DC1-12011FB-A66CE1 | 8 1/2" | 9 1/5" | - | - | - | €1,776.39 |
Explore Products
- TENSABARRIER MARINEPOST-21-STD-NO-R5X-C Barrier Post With Belt, Stainless Steel, Red, 38 Inch Height, 2 1/2 Inch Dia.
- LENOX TOOLS 97921D2B164930 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 16 Feet 2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- SEALMASTER RCIA 207 552719 Roller Insert Bearing, Taper Roller, 2.4375 Inch Bore Diameter
- EATON P3BFDB3025N Circuit Breaker Plug-In Unit, 3P, 240/480/600 VAC, 25A, 4 Wires, FDB Frame
- MAIN FILTER INC. MF0604797 PT9484MPG Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- AMERICAN TORCH TIP 1536-100 Cutting Tip Size 100
- CHRISLYNN 76566 Metric Thread Insert, M14x1.5 Thread Size, 14 mm Insert Lg., Gr. 303
- SPEARS VALVES 4423CB-025 Swing Check Valve, Flanged, With Counter Balance, EPDM, 2-1/2 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Cutters
- Band Clamps
- Float Valves
- Lab Condensers
- Lab Oven and Furnace Accessories
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Pigskin, Wrist Support, Gel Damping
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- ARLINGTON INDUSTRIES Ground Rod Clamp, Brass
- SPEARS VALVES PVC Spiral Barb And Regular Insert Fitting Crosses, Insert
- 3M Discs
- ROBERTSHAW 780 Series Pilot Controls
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES CB 100 Start-Up Packages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DC1-344D1FN-A20CE1 Compact Adjustable Frequency Drive, 480 V In/460 V Out, 4.1A, 2 HP

