EATON CVS2175X3MM Type Cv Molded Case Circuit Breaker, Molded Case Circuit Breaker, 175 A, 42 Kaic | BJ2BVV
EATON CVS2175X3MM Molded Case Circuit Breaker, 175 A, 42 Kaic, 2-Pole, Includes Mounting Kit
Item: BJ2BVVModel: CVS2175X3MM
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Accessories Includes Mounting Kit
Amperage Rating 175A
Circuit Breaker Frame Type CV
Height 6 1/5"
Interrupt Rating 42 kAIC
Length 11.41"
Notes #300 Kcmil Options Use A Terminal Shield And Add 1.50 Inches (38.1 mm) To The Length Of The Breaker
Number Of Poles 2
Terminals #300 Kcmil Maximum Load
Type Molded Case Circuit Breaker
Width 6.3"
Wire Size #6 AWG to 4/0 AWG