EATON CVH3175X3 Type Cv Molded Case Circuit Breaker, Molded Case Circuit Breaker, 175 A, 100 Kaic | BJ2BTB
EATON CVH3175X3 Molded Case Circuit Breaker, Type Cv, 175 A, 100 Kaic, 3-Pole, #300 Kcmil Maximum Load
Item: BJ2BTBModel: CVH3175X3
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Circuit Breaker Frame Type CV
Height 6 1/5"
Interrupt Rating 100 kAIC
Notes #300 Kcmil Options Use A Terminal Shield And Add 1.50 Inches (38.1 mm) To The Length Of The Breaker
Number Of Poles 3
Terminals #300 Kcmil Maximum Load
Type Molded Case Circuit Breaker
Width 6.3"
Wire Size #6 AWG to 4/0 AWG