EATON CV3200X3 Type Cv Molded Case Circuit Breaker, Molded Case Circuit Breaker, 200 A, 65 Kaic | BJ2BKU
EATON CV3200X3 Molded Case Circuit Breaker, Type Cv, 200 A, 65 Kaic, 3-Pole, #300 Kcmil Maximum Load
Item: BJ2BKUModel: CV3200X3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 200A
Circuit Breaker Frame Type CV
Height 5"
Interrupt Rating 65 kAIC
Length 7 1/2"
Notes #300 Kcmil Options Use A Terminal Shield And Add 1.50 Inches (38.1 mm) To The Length Of The Breaker
Number Of Poles 3
Terminals #300 Kcmil Maximum Load
Type Molded Case Circuit Breaker
Width 5"
Wire Size #6 AWG to 4/0 AWG