EATON CB4033T120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FRL
EATON CB4033T120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 4000A, 120V, Top Feed, Three-Wire, 480V, 3-Pole
Item: BJ8FRLModel: CB4033T120480GRAR
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Amps 4000A
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 17"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 40"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V