EATON CB4033B120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FNY
EATON CB4033B120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 4000A, 120V, 480V, Fusible, Three-Wire, 3-Pole
Item: BJ8FNYModel: CB4033B120480GRAR
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Amps 4000A
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 22 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 40"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V