EATON CB3033T120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FLG
EATON CB3033T120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 120V, 3000A, Top Feed, 480V, Three-Wire, 3-Pole
Item: BJ8FLGModel: CB3033T120480GRAR
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Amps 3000A
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 22 1/2"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 40"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V