EATON CB2533T120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FEN
EATON CB2533T120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, 120V, Top Feed, Three-Wire, 480V, 3-Pole
Item: BJ8FENModel: CB2533T120480GRAR
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Switch
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 17"
Max. Voltage 480V
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 28"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V