EATON CB2533B120480PC Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FCL
EATON CB2533B120480PC Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, Fusible
Item: BJ8FCLModel: CB2533B120480PC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Switch
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding No Ground Fault
Length 17"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 28"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Taylor)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V