EATON CB2533B120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FCH
EATON CB2533B120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2500A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, Fusible
Item: BJ8FCHModel: CB2533B120480GRAR
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 17"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 28"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V