EATON CB2033T120480PAX7C Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8FAE
EATON CB2033T120480PAX7C Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 2No-2Nc, 120V, Three-Wire, 3-Pole, 480V
Item: BJ8FAEModel: CB2033T120480PAX7C
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Switch
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding No Ground Fault
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V