EATON CB2033T120480GR7 Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EZE
EATON CB2033T120480GR7 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 2No-2Nc, 120V, Three-Wire, 3-Pole, 480V
Item: BJ8EZEModel: CB2033T120480GR7
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Switch
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Spvr)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V