EATON CB2033T120480GR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EZK
EATON CB2033T120480GR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 120V, 480V, Top Feed, 3-Pole, Three-Wire
Item: BJ8EZKModel: CB2033T120480GR
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Switch
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Spvr)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V