EATON CB2033B120480KPC Pringle Bolted Pressure Contact Switch, Interlock | BJ8EWP
EATON CB2033B120480KPC Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, Fusible
Item: BJ8EWPModel: CB2033B120480KPC
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Switch
Amps 2000A
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding No Ground Fault
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Interlock, Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Taylor)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V