EATON CB2033B120480GR5 Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EVM
EATON CB2033B120480GR5 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, 1No-1Nc
Item: BJ8EVMModel: CB2033B120480GR5
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Switch
Amps 2000A
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Spvr)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V