EATON CB2033B120208GRA Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EUB
EATON CB2033B120208GRA Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 2000A, 120V, 208V, 3-Pole, Three-Wire, Fusible
Item: BJ8EUBModel: CB2033B120208GRA
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Switch
Amps 2000A
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 208V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 208V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 208V