EATON CB1633B120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EMX
EATON CB1633B120480GRAR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 120V, Three-Wire, 480V, Fusible, 1600A, 3-Pole
Item: BJ8EMXModel: CB1633B120480GRAR
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Switch
Amps 1600A
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V