EATON CB1233T120480GRAO Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EJL
EATON CB1233T120480GRAO Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 120V, Top Feed, 480V, 1200A, 3-Pole, Three-Wire
Item: BJ8EJLModel: CB1233T120480GRAO
Item Switch
Amps 1200A
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 28"
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V