EATON CB1233T120480GR5 Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EJA
EATON CB1233T120480GR5 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 1200A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, 1No-1Nc
Item: BJ8EJAModel: CB1233T120480GR5
Item Switch
Amps 1200A
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Control Voltage 120V
Feed Type Top
Fuse Configuration Top Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 28"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V