EATON CB1233B120480GR7 Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EEW
EATON CB1233B120480GR7 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 1200A, 2No-2Nc, 120V, 480V, Three-Wire, 3-Pole
Item: BJ8EEWModel: CB1233B120480GR7
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Switch
Amps 1200A
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V