EATON CB1233B120480GR Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8EFD
EATON CB1233B120480GR Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 120V, 480V, 3-Pole, 1200A, Fusible, Three-Wire
Item: BJ8EFDModel: CB1233B120480GR
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Amps 1200A
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding Ground Fault With Control Power Transformer
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 32"
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Spvr)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V