EATON CB0833B120480PC Pringle Bolted Pressure Contact Switch | BJ8DZL
EATON CB0833B120480PC Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 800A, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire, Fusible
Item: BJ8DZLModel: CB0833B120480PC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Switch
Amps 800A
Control Voltage 120V
Feed Type Bottom
Fuse Configuration Bottom Feed
Grounding No Ground Fault
Length 16"
Max. Voltage 480V
Nema Rating Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12
Number Of Wires 3
Product Height 30.1"
Product Name Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Product Width 24"
Protection Fusible
Special Features Single-Phase Voltage Relay With Capacitor Trip Device (Taylor)
Switch Type Electrical Trip With Charge-before-close Mechanism
System Voltage 480V
Type Pringle Bolted Pressure Contact Switch
Voltage 480V