EATON C65DRC2251T Definite Purpose Contactor, Reversing Contactors, 15???50A, Two And Three-Pole | BJ8DLG
EATON C65DRC2251T Definite Purpose Contactor, Reversing, 2 And 3-Pole, 2-Pole, 251A, 24 Vac, 50/60 Hz
Item: BJ8DLGModel: C65DRC2251T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V DC
Connection Quick
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 5"
Resistive Load 35A