EATON C25KNE3200AC Definite Purpose Contactor, Non-Reversing Contactors And Starters, 200 And 300A | BJ8BLV
EATON C25KNE3200AC Definite Purpose Contactor, 200A, 3-Pole, Box Lugs, 50/60 Hz, 1No-1Nc Pressure Plate
Item: BJ8BLVModel: C25KNE3200AC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Range 15-50A
Amps Rating 200A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 200A
Length 7 1/4"
Model Contactor
Notes Resistive Load Rating Per Pole. Auxiliary Contact Includes Standard Pressure Plate Terminals.
Number Of Poles 2, 3
Product Height 9.11"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 7.05"
Resistive Load 200A