EATON C25EGD425AA Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vdc, 1Nc, Open With Metal Mounting Plate | BJ8BCK
EATON C25EGD425AA Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 24 Vdc, 1Nc, 4-Pole, 50A, Non-Reversing
Item: BJ8BCKModel: C25EGD425AA
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Contact Configuration 1 NO
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.38"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 17/25"
Resistive Load 35A