EATON C25DRE240B Definite Purpose Contactor, Din Rail Mounting Adapter, Quick, 50A | BJ8AZU
EATON C25DRE240B Definite Purpose Contactor, 50A, 24 Vac, 2-Pole, 50/60 Hz, 15-50A, 2 And 3-Pole, Box Lugs
Item: BJ8AZUModel: C25DRE240B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A