EATON C25DNM240B Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick, Quick Connect | BJ8ARG
EATON C25DNM240B Definite Purpose Contactor, 50A, 24 Vac, 50/60 Hz, Non-Reversing, 15-50A, 2 And 3-Pole
Item: BJ8ARGModel: C25DNM240B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208-240V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Inductive Full Load 40A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 50A