EATON C25DGD325A Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 24 Vdc, Nema Type 1 Enclosed, 15-50A | BJ7XFE 5XJJ9
EATON C25DGD325A Definite Purpose Contactor, Quick Connection, 25A, 24 Vdc, 3-Pole, Non-Reversing
Item: BJ7XFEModel: C25DGD325ACross Ref: 5XJJ9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contact Module Capacity 4
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Contactor Frame Size Compact
Frequency 50/60 Hz
Full Load Current - Inductive 25A
Full Load Current - Resistive 35A
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 10 hp
Hp @ Three Phase - 208v Ac 7 1/2 hp
Hp @ Three Phase - 240v Ac 7 1/2 hp
Inductive Full Load 25A
Length 3 1/2"
Locked Rotor Load 150A @ 230V
Main Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 158°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Minimum Operating Temperature -13°F
Model Contactor
Mounting Hole Distance - Height 3.25"
Mounting Hole Distance - Width 2"
Mounting Postion Horizontal, Vertical
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.5"
Overall Height 6 3/4"
Overall Width 4.1"
Phase Three
Product Height 6 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 4.1"