EATON C25BNB240T Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 277 Vac, 60 Hz, Open With Metal Mounting Plate | BJ7XAZ 49C075
EATON C25BNB240T Definite Purpose Contactor, 40A, Quick, 277 Vac, 60 Hz, 2-Pole, 2-Pole, 50A, Non-Reversing
Item: BJ7XAZModel: C25BNB240TCross Ref: 49C075
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frame Size Compact, Two-Pole
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 40A
Length 2 8/25"
Model Contactor
Product Height 3.19"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 1.97"
Resistive Load 50A