EATON C25ANB125C Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 208-240 Vac, 50/60 Hz | BJ7WZC
EATON C25ANB125C Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 1-Pole, 35A, Non-Reversing
Item: BJ7WZCModel: C25ANB125C
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Rating 25A
Coil Voltage 440-480V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frame Size Compact, Single-Pole
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 2 8/25"
Model Contactor
Number Of Poles 1
Product Height 3.19"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 1.97"
Resistive Load 35A