FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Basic Material | Nonmetallic |
| Color | Gray |
| Depth | 2.83" |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Filtering | No |
| Filtering / Nonfiltering | Nonfiltering |
| Includes Surge Counter | No |
| Length | 3.54" |
| Lightning Impulse Current | 10 kA |
| Max. Surge Current Per Mode | 20 kA |
| Max. Surge Current Per Phase | 2.5 kA |
| Modular | Yes |
| Modular / Nonmodular | Modular |
| Nominal Discharge Current | 10 kA |
| Number Of Poles | 4 |
| Product Height | 3.3" |
| Product Width | 0.77" |
| Special Features | Technology Type Spark-Gap |
| Standards | En 61643-21, Iec 61643-21, Ul 497B |
| System Connection | Series |
| Used With | Data Signal |
| Width | 0.47" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 8.38 |
| Ship length (cm) | 8.99 |
| Ship width (cm) | 1.19 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatically Operated Drain Valves
- Pneumatic Strapping Sealers and Tensioners
- Thermal Imagers
- Pneumatic Relays
- Aluminum Square Tube Stock
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- GREENLEE T Handle Wrenches
- BANNER STAKES Plus Barricade
- JUSTRITE Gas Cylinder Hand Trucks With Hoist Rings
- ARLINGTON INDUSTRIES One Piece Outlet Boxes For Siding
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BSPD24DING Data Surge Protection Device, 1 Phase, 24V
€369.11 /unit
