EATON BR816L125FDGP Main Lug Loadcenter, Dual Grounds, 125 A, 7, Aluminumma 1, Metallic, 10 Kaic, Br, Flush | BJ7TEV
EATON BR816L125FDGP Main Lug Load Center, 1 Phase Split, 120/240 VAC, 125A, 16P, 10 kA Interrupt
Item: BJ7TEVModel: BR816L125FDGP
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 125A
Box Size 7
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 13"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 14/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Notes GBK5 And GBK520 Ground Bars
Number Of Circuits 16
Number Of Spaces 8
Number Of Wires 3
Phase 1
Special Features Dual Grounds, Current Design
Type Main Lug
Voltage Rating 120/240V
Width 11"
Wire Size #14 AWG to 1 AWG