EATON BR612L125RPG Main Lug Load Center, 1 Phase, 120/240 VAC, 125A, 12P, 10 kA Interrupt
Get it by Tuesday, Apr 14
€630.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Load Center |
| Amps Rating | 125A |
| Box Size | 7R |
| Bus Material | Aluminum |
| Cover | Cover Included |
| Enclosure Material | Metallic |
| Height | 13" |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Length | 3 14/25" |
| Main Circuit Breaker | BR |
| Mounting | Surface |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Notes | GBK5 Ground Bar |
| Number Of Circuits | 12 |
| Number Of Spaces | 6 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Special Features | Ground Bar, Current Design |
| Type | Main Lug |
| Voltage Rating | 120/240V |
| Warranty | 10 yrs. |
| Width | 11" |
| Wire Size | #14 AWG to 1 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.4 |
| Ship height (cm) | 33.02 |
| Ship length (cm) | 9.04 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Phase | Bus Material | Enclosure Material | Number Of Poles | Color | Voltage | Main Circuit Breaker Or Main Lug | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2100RNM-A2 | 8 1/2" | 1 | Aluminum | - | - | Non Metallic | - | - | €108.56 | |
![]() |
2460FNM | 10" | 1 | Aluminum | - | - | Non Metallic | - | - | €234.04 | |
![]() |
2460SGNM | 4 3/4" | 1 | Aluminum | - | - | - | - | - | €56.21 | |
![]() |
2460SNM | 4 3/4" | 1 | Aluminum | - | - | - | - | - | €220.84 | |
![]() |
34242DYSN | 54" | 3 | Aluminum | Galvanized Steel | - | - | - | - | €9,224.27 | |
![]() |
34242EFN | 54" | 3 | Aluminum | Galvanized Steel | - | - | - | - | €10,092.94 | |
![]() |
3BR1224L125 | 21" | 3 | Aluminum | Metallic | - | - | - | - | €190.89 |
Explore Products
- HUB CITY 0230-18689 Worm Reducer, 0.091 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
- STA-KON A47PT Non-Insulated Pin Terminal, Length 0.63 Inch
- TENNSCO VDL-121836-ASND Ventilated Locker 1 Wide 12 Inch Width
- EATON XBUTT4BU Terminal Block, 2-Level, 800 VAC, 36A, 26-10 AWG Wire, DIN Rail Mount
- RHEEM SP6614H Element, 240V, 4500W, Copper Non Resistored MWD, Flat Flange
- SUPER-STRUT C804CEG End Cap, Silvergalv/Electro-Galvanized Finish, Silver, Steel
- GROHE 45650IP0 Handheld Shower Mount, 1 1/8 Inch Size, Chrome Finish
- APPLETON ELECTRIC 097263
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Sheets and Strips
- Stock Carts
- Spray Gun Accessories
- Fire Probing Tools
- Welding Ovens
- FACOM 34 Midget Open End Wrenches, 15° And 75° Hinged
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPT Thread, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 67 x 25 mm Size
- ANVIL C100 Series Cable Spools
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, FNPT
- EATON FAZ Supplementary Protectors
- EATON Switch Assemblies
- DYNABRADE Rotors
- RULAND MANUFACTURING MCPTS Series Controlflex Coupling Hubs, Single Insert, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BR612L125RPG Main Lug Load Center, 1 Phase, 120/240 VAC, 125A, 12P, 10 kA Interrupt
€630.52 /unit





