EATON BR48L125FDP Main Lug Loadcenter, 125 A, 7, Aluminum, Nema 1, Metallic, 10 Kaic, Br, Flush, Nema 1 | BJ7TDT
EATON BR48L125FDP Main Lug Load Center, 1 Phase, 120/240 VAC, 125A, 8P, 10 kA Interrupt
Item: BJ7TDTModel: BR48L125FDP
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Load Center
Amps Rating 125A
Box Size 7
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 13"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 14/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Circuits 8
Number Of Spaces 4
Number Of Wires 3
Phase 1
Special Features Current Design
Type Main Lug
Used With Type Br 1-Inch Breakers
Voltage Rating 120/240V
Width 11"
Wire Size #14 AWG to 1/0 AWG