EATON BR2040B200ENCL Load Center Enclosure, 1 NEMA Rating | BJ7RNC
EATON BR2040B200ENCL Load Center Enclosure, 1 NEMA Rating
Item: BJ7RNCModel: BR2040B200ENCL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 200A
Box Size D1
Bus Material Aluminum
Cover Cover Not Included
Enclosure Material Metallic
Height 4 1/2"
Interrupt Rating 25 kAIC
Length 31"
Main Circuit Breaker BWH
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Notes Enclosure Only For A BR2040B200- Neutrals Installed
Number Of Circuits 40
Number Of Spaces 20
Number Of Wires 3
Phase 1
Product Datasheet eaton-ch42h225l.pdf
Type Enclosure
Used With BR2040b200
Voltage Rating 120/240V
Width 16"