EATON BR2020L125 Main Lug Loadcenter, No Feed-Thru Lugs, Includes Breqs125 Hold-Down Screw, 125 A, C1 | BJ7RLJ
EATON BR2020L125 One-Phase Main Lug Load Center, 120/240 VAC, 125A, 20P, 10 kA Interrupt
Item: BJ7RLJModel: BR2020L125
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 125A
Box Size C1
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 21"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 22/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Notes Has Notch For BRHDK125 Hold-Down Kit.
Number Of Circuits 20
Number Of Spaces 20
Number Of Wires 3
Phase 1
Special Features No Feed-Thru Lugs, Includes Breqs125 Hold-Down Screw
Type Main Lug
Used With Type Br 1-Inch Breakers
Voltage Rating 120/240V
Width 14.31"
Wire Size #6 AWG to 2/0 AWG