EATON BN16BN0BC Non-Reversing NEMA Starter, 240 VAC, 2P, NEMA 0 Enclosure
Get it by Thursday, May 21
€1,158.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Coil Voltage | 240V AC |
| Height | 8.41" |
| Horsepower | 230 hp |
| Length | 5 3/4" |
| Nema Size | NEMA Size 2 |
| Notes | Heater Packs Must Be Purchased Separately |
| Phase | 1 |
| Voltage Rating | 240 V at 60 Hz |
| Width | 2.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 21.36 |
| Ship length (cm) | 14.61 |
| Ship width (cm) | 5.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
Explore Products
- BUNTING BEARINGS CB101218 Sleeve Bearing, 5/8 Inch I.D., 3/4 Inch O.D., 2 1/4 Inch Length
- LABCONCO 3909901 Dished Work Surface, 36 Inch Width, 1 Inch Height, Black
- VULCAN HART SC-060-38 Screw, 0.3 In Lg., 0.3 In Ht.
- WINTERS INSTRUMENTS PSG601005 6 Inch, Schaeffer Gauge, 0/100 Inch, Wc & Oz, 1/2 Inch, Btm Conn
- EATON ECN22A1AAD-R63/B Combination Non-Reversing Circuit Breaker, 120/110 VAC, V Coil, 3 Pole
- BOSTON GEAR XSHSS4-12
- MICRO 100 AEMM-100-3 End Mill, 10 mm Cutter Dia., 25 mm Length of Cut, 10 mm Shank Dia.
- JACKSON SAFETY 21000 Goggles, Blue, Single Lens, Anti-Fog Coating, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Class J Fuses
- Refrigerated Compressed Air Dryers
- Sensing Probes
- Non-Illuminated Selector Switch Operators
- Knurling Tool Accessories
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- ANSELL 11-318 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- DEWALT Spade Bit, Hex Shank
- STA-KON Conduit Couplings
- SPEARS VALVES Pipe Flanges Van Stone Style, With PVC Ring, FPT
- HDE Proof Testers
- NORTON ABRASIVES F980 Blaze AVOS CA Coarse Grit Speed-Lok Fastener Fiber Locking See-Thru Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BN16BN0BC Non-Reversing NEMA Starter, 240 VAC, 2P, NEMA 0 Enclosure
€1,158.64 /unit



