EATON BFFA62F Control Relay, 6No-2Nc Contact, 120 VAC V Coil
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | NEMA Control Relay |
| Coil Voltage | 120V |
| Contact Configuration | 6 NO-2 NC |
| Length | 3.13" |
| Mfr. Series | BF |
| Product Height | 4.19" |
| Product Name | Eaton NEMA Machine Tool Relay |
| Product Width | 1.97" |
| Terminals | FASTON Push On |
| Voltage | 300V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 10.64 |
| Ship length (cm) | 7.95 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- WINSMITH E26MSFS32160FT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
- MAIN FILTER INC. MF0851829 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 18.3 Inch Height
- WINSMITH E35CDVD42000H0 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Double Worm Gear, Input Output Shaft
- GUARDIAN 10825 Extension Ladder Dolly Aluminium/plastic
- LOVEJOY 68514431170 D-8BSS Universal Joint, Length 3.75 Inch, Stainless Steel
- CLEVELAND C40811 End Mill, 1/4 Inch Diameter Cutter, 2-7/16 Inch Overall Length, 5/8 Inch Length Of Cut
- LEONARD VALVE KIT R/PNV2 Repair Kit
- APPROVED VENDOR U51030.011.0050 Socket Head Cap Screw, 4-40 Thread Size, Button, 1/2 In Lg., 0.059 In Head Ht., Pln
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Jetters
- Membrane Air Dryers
- Stair Units
- Self Locking Inserts
- Pushbutton Lamp Modules
- AKRO-MILS 30120 Shelf Bins
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- CHICAGO PNEUMATIC CP3000 Series Inline Die Grinders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- ERTALYTE PET-P Sheet Stock
- ARO Kits
- TSUBAKI Plain Bore Sprockets, 3/4 Inch Pitch
- STARRETT 99588 Series TENNAX-PRO Band Saw Blades
- MERIT BRASS K601 Banded Pipe 90 Deg Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BFFA62F Control Relay, 6No-2Nc Contact, 120 VAC V Coil
