EATON BFDF31L Basic Fixed Contact Industrial Dc Control Relay, 10A, 3No-1Nc Contact, 24 VDC V Coil
Get it by Friday, May 22
€1,125.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | NEMA Control Relay |
| Coil Voltage | 24V DC |
| Contact Configuration | 3 NO-1 NC |
| Length | 3.13" |
| Mfr. Series | BFD |
| Notes | Consult Customer Support Center For Pricing |
| Product Height | 4.03" |
| Product Name | Eaton NEMA Machine Tool Relay |
| Product Width | 1.69" |
| Terminals | FASTON Push On |
| Voltage | 250V DC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 10.24 |
| Ship length (cm) | 7.95 |
| Ship width (cm) | 4.29 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- GRAINGER 6F.25X1.5-36 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.25 Inch Thick1 1/2 Inch X 36 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- KIPP K1595.084X70 Bolt, 11.7mm Head Ht., 13mm Head Wd., Polished, HT, Right Hand, -15 Deg.C Min. Temp., Ext. Hex
- APPROVED VENDOR U04005.112.0550 Structural Bolt, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Steel, 5 1/2 In Lg., Blk Oxide
- WALTER TOOLS A6181AML-2.95 Micro Drill Bit, 2.95 mm Drill Bit Size, 9/16 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
- AMERICAN WELDQUIP 500R-22TSVS-42T Robotic Welding Torch, 500 Amp, 42 Inch Length, 22 Deg Bend
- TITAN FASTENERS BBG1JM43X1612
- EVERPURE 164-89938 Prv-3/8 Pressure Reducing Valv
- VERMONT GAGE 141252780 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5278 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Handles and Frames
- Agricultural and Garden Forks
- Telescoping Gage Sets
- Water Gauges
- Voice Data Housings
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- AKRO-MILS 30281 Akrobins Super Size Bins
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Black Work Gloves
- LIFT-ALL Spring Latch
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Venturi Air Movers
- EATON S811+/S801+ Series Power Module Wire Harness Kits
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-R Style, 821 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- NORTON ABRASIVES Gemini RightCut A AO Right Angle Cut-Off Wheels, Type 01/41
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BFDF31L Basic Fixed Contact Industrial Dc Control Relay, 10A, 3No-1Nc Contact, 24 VDC V Coil
€1,125.98 /unit
