FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Attachment Style | Screw On |
| Cable Manager Type | Cable Hook |
| Color | Silver |
| Hook Size | 3/4" |
| Includes Locking Latch | Yes |
| Load Capacity | 30 lbs. |
| Max. Bundle Dia. | 3/4" |
| Max. Cable Capacity | 3/4" |
| Mounting Hole Dia. | 17/64" |
| Mounting Location | Wall |
| Number Of J-hooks | 1 |
| Product Height | 3.289" |
| Product Width | 0.87" |
| Special Features | Wall Mount |
| Standards | Cul, Tia/Eia 569 Compliant, Ul |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 8.36 |
| Ship length (cm) | 2.59 |
| Ship width (cm) | 2.21 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Garden Hose Reels Carts and Hangers
- Sander Accessories
- Cable Protector Accessories
- Manual Drain Cleaners
- Cabinet Bench Accessories
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- VIBCO VMW Series Electric Vibrators
- DWYER INSTRUMENTS DPG-000 Series Digital Pressure Gages
- ASHCROFT Bullet Nose Submersible Level Transmitters
- CHECKERS Hd Flag Reflexite
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI PIP Fabricated Fitting Reducer Couplings, Socket
- EATON E2LM Type Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
- STEINEL Reflector Nozzles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON BCH12 J-Hook, Wall Mount, 3/4In Max Cap
€4.17 /unit
