EATON AN58TN0UEC Full Voltage Reversing Nema Starter, 24 VAC V Coil, Open Enclosure
Get it by Tuesday, Apr 14
€155,246.41 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Full Load Amps Range | 1.4-4.4A |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 4 3/5" |
| Size | 6 |
| Special Features | With It Solid State Overload Relay |
| Voltage Rating | 24V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 3 1/5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 11.68 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
Explore Products
- MAHR 2033099 Digital Indicator Pencil Probe For AE6FFF
- APPROVED VENDOR 1RJF4 O-ring Buna N 15.8mm Outer Diameter
- APPROVED VENDOR 2XNY8 Sheet Nylon Black 3/16 Inch 24 x 48 In
- POP AD34BS201 Blind Rivet, 3/32 In Rivet Dia., Alu, 0.35 In Rivet Lg., 0.126 In To 0.25 In Grip Rng
- SMC VALVES CM-F032B Bracket
- VERMONT GAGE 111216200 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.162 Inch Size
- HOLO-KROME 730001440 0130494 Alloy, Socket Head Cap Screw, 5/16-24 x 3 Size
- NEWCO JISB1111PHZM05.0X006
Explore More
- KEYSHAFT
- Traffic Safety Vests
- Arbor and Mandrel Mount Sanding Discs
- Draft Inducers
- Nonsparking Tool Sets
- Combination Soft Starts
- DESTACO Position Sensor Tie Rod Mount
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- ANVIL AS100S Series Channels With Long Slots
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- SCHNEIDER ELECTRIC 24VDC, Universal DC Power Supply
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 4-40 Unc
- NIBCO Unions, Brass
- KUNKLE Series 19 Safety Relief Valves
- MERSEN FERRAZ Level And System Adjustment Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN58TN0UEC Full Voltage Reversing Nema Starter, 24 VAC V Coil, Open Enclosure
€155,246.41 /unit



