EATON AN56DN0A-T16 Motor Control Starter, Nema Fvr Size 1, 120V Coil, W/Ring Lugs On Line And Load Terminals
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps Rating | 27A |
| Height | 5.71" |
| Hp | 7-1/2 hp at 208 V, 7-1/2 hp at 240 V, 10 hp at 480/600 V |
| Mounting | Horizontal |
| Notes | Heater Packs Must Be Purchased Separately |
| Phase | 3 |
| Product Name | Eaton Freedom NEMA motor control starter |
| Size | 1 |
| Special Features | Starter W/C306 Bi-Metal Olr |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.29 |
| Ship height (cm) | 14.5 |
| Ship length (cm) | 17.98 |
| Ship width (cm) | 11.28 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AN16AN0AC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €548.35 | |
| AN16AN0DC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €1,218.13 | |
| AN16AN0CC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | €612.79 | |
| AN16AN0EC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | - | RFQ
|
| AN16AN0T4C | 9A | 3 | - | 1" | - | - | - | - | - | RFQ
|
| AN16AN0HC | - | - | - | - | - | - | - | - | €807.82 | |
| AN16AN0TC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €949.41 |
Explore Products
- VESTIL LAD-15-21-G-EZ Steel Rolling Warehouse Ladder, 50 Deg, 15 Grip Strut, 23-9/16 Inch Step Width, 350 lb Capacity, Blue
- EATON ECX09C1TUA-R63/B
- APEX-TOOLS M3E10 Socket, 3/8 Sq Dr 5/16 Hex 1-1/4 Oal Mag
- EDWARDS MFG ED9-SD180/1.5X5.5 Square Tube Die, 1-1/2 x 5-1/2 Inch Size, 180 Degree
- VERMONT GAGE 141259270 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5927 Inch Size
- 80/20 2120 15 S Panel Gasket
- APEX-TOOLS 830-4X-5PK Screwdriver Bit Pipe Plug Male Insert #4
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Measuring Tool Kits
- Baseboard Cleaning Pads and Holders
- Marking Tape Applicators
- Trash Bag and Can Liner Accessories
- Vacuum Pads
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- CONDOR Leather Drivers Glove, Goatskin, Standard, Full Leather Coverage
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- WALTER TOOLS Indexable Insert Drill
- HUSKY Pallet Rack Decking
- NORGREN Pneumatic Equipment Parts
- SEYMOUR MIDWEST File Handles
- APOLLO VALVES 83 Series Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN56DN0A-T16 Motor Control Starter, Nema Fvr Size 1, 120V Coil, W/Ring Lugs On Line And Load Terminals

